Bikonisk kavel för pizza och bröd

Användarnamn

Bikonisk kavel för pizza och bröd

Kavla snyggt
133 kr
Spolformad brödkavel eller pastakavel som är tjockare på mitten och blir smalare ut mot kanterna och lämpar sig bra för att kavla ut både stora och små härligt runda pizzabottnar och andra degar. Den här typen av kavlar kallas ofta för fransk kavel. Eftersom kaveln är tjockare i mitten och smalnar av mot kanterna är den enkel att använda och ger full kontroll över kavlingen.
 
Köp

Pasta- & pizzakavel eller fransk kavel - en bikonisk degkavel Natural Beechwood rolling pin mattarello från Eppicotispai
Spolformad brödkavel eller pastakavel som är tjockare på mitten och blir smalare ut mot kanterna och lämpar sig bra för att kavla ut både stora och små härligt runda pizzabottnar och andra degar.

Den här typen av kavlar kallas ofta för fransk kavel. Eftersom kaveln är tjockare i mitten och smalnar av mot kanterna är den enkel att använda och ger full kontroll över kavlingen.

Mattarello italiensk pastakavel och pizza kavel i bokträ från Eppicotispai är skön att hålla i som passar extra bra till kavling av pizza- och pastadeg. Med en fransk kavel får du bättre kontroll över kavlingen och kontakt med degen. Det är extra viktigt när du vill kavla tunnt och jämnt eller hålla koll på tjockleken. Den passar lika bra till pasta, bulldeg och pizza som till delikata bakverk.  

Många professionella bagare och kockar som föredrar den franska typen av kavel framför en vanlig rund kavel med handtag.
  
Rullkavel i trä ska inte diskas i maskin och låt inte kaveln ligga i blöt. 

  • Till brödbak
  • För pizzabottnar
  • Forma runda plattor


Mattarello faggio naturale, biconical rolling pin tillverkad i Italien.

Material: Björkträ
Längd: 40 cm
Diameter: 3,2 cm 
Tillverkningsland: Italien 
Tillverkare: Eppicotispai
Importör: Kimi AB Segloravägen 19, 50464 Borås 



Visa mer
Visa mindre
Längd: 40cm
Diameter: 32mm
Material: Trä
Antal i förpackningen: 1st
Kanske gillar du även någon av dessa:
Kavel retro Tala
Välj din favoritfärg
fr. 149 kr
0
Kavel stor i trä
"Härlig tyngd men enkel att kavla med" ⭐️⭐️⭐️є...
413 kr
Köp
Info
0
Fransk kavel med handtag 40 cm
Rulla snyggt & enkelt
159 kr
Köp
Info
0
Fransk kavel
"Lätt och enkel att kavla med!!" ⭐️⭐️⭐️⭐A...
183 kr
Köp
Info
0
Pizzaspade i trä
Flytta pizza och bröd
159 kr
Köp
Info
0
Pizzaspade Peel
Baka som ett proffs!
447 kr 455 kr
Köp
Info
0
Mer från Eppicotispai
Pasta startset Eppicotispai
Allt du behöver för perfekt pasta
899 kr 1025 kr
Köp
Info
0
Ravioliform 12st 52x52 mm med kavel
472 kr
Köp
Info
0
Tryffelhyvel
"Så bra till en massa mindre saker som man vill hyvla tunnt. Perfekt till choklad!"
349 kr
Köp
Info
0
Garganelli- & Gnocchibräda med pinne
107 kr
Köp
Info
0
Andra köpte även
Spjälka flexibel 40 cm
Till tunnbröds- & knäckebrödsbakning
79 kr
Köp
Info
0
Brödspade i trä för pizza & bakning 1 meter
599 kr
Köp
Info
0
Knivväska i läder för 5 knivar
Förvara knivarna  som ett proffs
1630 kr
0
Kylväska för boxvin
Ta det kallt!
fr. 297 kr
0